Ekologiczne ogrzewanie
Wymiana pieca tańsza niż w cenniku

Wymiana pieca tańsza niż w cenniku

W przypadku wymiany źródła ogrzewania wiele osób rezygnuje z inwestycji, zniechęcając się wysoką ceną kotła. Warto jednak pamiętać, że koszt zakupu urządzenia oraz montażu nowej instalacji i tak się zwróci. Dzieje się tak z wielu powodów.

Przede wszystkim w dłuższej perspektywie sporo zaoszczędzi się na rachunkach. Inna ważna kwestia to możliwość uzyskania dopłaty na zakup pieca. Bez wątpienia jest to bardzo istotny aspekt dla wielu potencjalnych inwestorów, którzy modernizują lub budują nowy dom.

Publiczne dotacje na eko instalacje

Konieczność obniżenia poziomu spalin, czyli ograniczenia zanieczyszczeń sprawia, że rządy wielu krajów podejmują rozmaite inicjatywy w tym zakresie. W Polsce zachęca się między innymi do korzystania z odnawialnych źródeł energii albo do ogrzewania domów ekologicznymi paliwami. W przypadku starych kotłów ich wydajność stoi na dużo niższym poziomie, a poza tym paliwa stałe w ogromnym stopniu przyczyniają się do zatruwania atmosfery. Dlatego właściciele gospodarstw, chętni do zmiany sposobu ogrzewania, mogą liczyć na bonusy. Jednym z nich jest dofinansowanie wymiany kotłów. Można się na przykład zdecydować na instalację kotła gazowego, a po wykonaniu inwestycji część kosztów wraca do inwestora. Wcale nie musi to więc być zadanie, na które trzeba przeznaczyć ogromne fundusze. Dzięki wsparciu publicznych pieniędzy decyzja z pewnością okazuje się dużo bardziej opłacalna.

Warto pamiętać o formalnościach

Oczywiście uzyskanie dotacji wymaga spełnienia określonych warunków. Trzeba przede wszystkim złożyć odpowiedni wniosek oraz dokumenty, wymagane przez instytucje przyznające dofinansowanie. Rodzaj instalowanego urządzenia oraz jego moc mają wpływ na wysokość dopłaty. Także o tym należy pamiętać. Na szczęście wielu producentów kotłów lub firmy zajmujące się montażem dysponują odpowiednią wiedzą na temat wnioskowania o dotację, dlatego są w stanie pomóc doradztwem. Dzięki temu potencjalnemu klientowi na pewno dużo łatwiej jest podjąć właściwą decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *